Skip to Content
Home>
Resident > Council and Democracy > Election results by Parishes

Town and Community Council - Thursday, 1st May, 2008

Election summary for Parishes
Parishes Elected candidates Elected party or parties
Buckley - Bistre East / Bwcle - Gorllewin Bistre Jane Elston Labour / Llafur
Richard Brent Jones Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol
John Francis Thornton Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol
Gareth Derek Williams Labour / Llafur
Arnold Woolley Independent / Annibynnol
Buckley - Mountain / Bwcle - Mynydd Martin Stewart George Bates
Carol Ann Ellis
Buckley - Pentrobin / Bwcle - Pentrobin Dennis Hutchinson Independent / Annibynnol
Jeanne Hutchinson Independent / Annibynnol
Mike Peers Independent / Annibynnol
Ian Peters Labour / Llafur
Ian Kenneth Thomas Labour / Llafur
Caerwys / Caerwys Andy Affleck
Margaret Barlow
Glyn Brooks
Jim Falshaw Conservative / Geidwadol
George Gerard Gallagher
Geraint Jones
Michael William Moriarty
Phillip Parry
Jonathan Albert George Webb
Eirlys Williams
Lucie Elizabeth Wood
Flint - Castle / Y Fflint - Castell Jean Johnson
Michele Jones
Vicky Perfect Labour / Llafur
Ian Brian Roberts Labour / Llafur
Flint - Oakenholt / Fflint - Oakenholt Rita Johnson Independent / Annibynnol
Lorna Jones Independent / Annibynnol
Michael Wynne Moore Plaid Cymru - The Party of Wales
Terry Renshaw Labour / Llafur
Flint - Trelawny / Fflint - Trelawny Annette Aldridge Labour / Llafur
Ted Evans Labour / Llafur
Trefor Howorth
John Gareth Hughes Labour / Llafur
John Eric Yorke Independent / Annibynnol
Gwernaffield - Gwernaffield / Y Waun - Y Waun David Michael Dures Clayton
Arthur Orme Independent / Annibynnol
Lynne Pritchard
Sheila Smith
George Gwynfryn Tattum Independent / Annibynnol
Karl Williams
Gwernaffield - Pantymwyn / Y Waun - Pantymwyn James David Bolton
John Bernard Elcock
Norman Stanley Guy
Carole Eleanor Philpot
Matthew Alun Roberts Independent / Annibynnol
Kenneth Christian Skates
Halkyn - Pentre Halkyn / Helygain - Pentre Helygain Anita Mary Bagshaw
Brian Coleclough
Jennifer Anwen Davies
David Arthur Hughes
Hawarden - Ewloe / Penarlâg - Ewlo Alison Monica Halford Conservative / Geidwadol
Michael Jones Labour / Llafur
David Ian Mackie Independent / Annibynnol
Brian Douglas Miller Independent / Annibynnol
Hawarden - Hawarden / Penarlâg - Penarlâg Clive Stanley Carver Conservative / Geidwadol
David Evans Labour / Llafur
Julia Royds Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol
Hawarden - Mancot / Penarlâg - Mancot Veronica Amos Labour / Llafur
Alan Geoffrey Diskin Labour / Llafur
Glenys Deryn Diskin Labour / Llafur
Ralph Small
John Andrew Walker British National Party / Plaid Cenedlaethol Prydeinig
Holywell - Central / Treffynnon - Canol Peter Joseph Curtis Labour / Llafur
Margaret Jabbitt Conservative / Geidwadol
Barry Lambert Labour / Llafur
Ted Palmer Labour / Llafur
Holywell - Greenfield / Treffynnon - Maes Glas Rosetta Dolphin Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol
Michael Mills Conservative / Geidwadol
Kenny Roberts
Barry Scragg
Sheena Wallbanks
Leeswood and Pontblyddyn - Leeswood / Coed-llai a Pontblyddyn - Coed-llai Joseph Caruana
Edward Dutton
Harry Evans
Norman Mathew Garratt
Raymond Hughes
Timothy Hughes
Carlton Edwards Jones
David Paul Jones
Ken Richardson
Eddie Saul Independent / Annibynnol
Richard Williams
Llanasa - Gronant / Llanasa - Gronant Sian Braun
Tony Chilton Labour / Llafur
Robert Moran Dowie Labour / Llafur
Fred Gillmore Independent / Annibynnol
Pat Lloyd Labour / Llafur
Llanfynydd - Ffrith / Llanfynydd - Ffrith Mark Johnathan Davies
Mary Gittins
George Jones
Janet Jones
Nercwys / Nercwys Bridgett Norma Evans
Philip Gerrard
Horace Thomas Nicholls
Jean Price
Brian Christopher Roberts
Paul Roberts
Gillian Mary Smith
Cordula Luise Thomas
Darren John Williams
Penyffordd / Pen-y-ffordd Joe Bell Independent / Annibynnol
Colin Bithell
Edwina Mary Davies Independent / Annibynnol
Stan Davies Independent / Annibynnol
Cindy Hinds Labour / Llafur
Jane Hopwood Independent / Annibynnol
Margaret Doris Jones Independent / Annibynnol
Tom Jones Independent / Annibynnol
Linda Vidamor Independent / Annibynnol
David Williams
Saltney - Mold Junction / Saltney - Cyffordd yr Wyddgrug Tiffany Elliott Independent / Annibynnol
Dennis Alfred Hope Labour / Llafur
Richard Lloyd
Colin Paul Streeter Labour / Llafur
Shelly Streeter Labour / Llafur
Saltney - Stonebridge / Saltney - Stonebridge Klaus Armstrong-Braun Independent / Annibynnol
Derrick Beddow Independent / Annibynnol
William Crawford Independent / Annibynnol
David Evans Independent / Annibynnol
Veronica Gay Independent / Annibynnol
Edith Ellen Greensmith Independent / Annibynnol
Peter Jones Independent / Annibynnol
Ann Lloyd
Terry Walker Labour / Llafur
Sealand - West / Sealand - Gorllewin Gwyneth Bullock
Alan Ellis
John Griffiths
Christine Margaret Jones Labour / Llafur
Hayley Clare Jones Labour / Llafur
Norman Jones Labour / Llafur
Wayne Morris
Edward Stephen Trussell
Whitford - Carmel / Chwitffordd - Carmel Chris Dolphin Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol
Gillian Elliott Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol
Billy Glynn
Arthur Stuart Jennings
Caradoc Wyn Jones
Gordon Isgar Lloyd
Anthony John Parry Independent / Annibynnol
Richard Polden Independent / Annibynnol
Tegwyn Thomas
Emma Kathryn Warbrick
Whitford - Whitford / Chwitffordd - Chwitffordd Bob Hughes
Robert Gwyn Hughes
Joseph Walton Williams

 

Related Pages

Useful Websites

Useful Documents